Adidas Terrex Cocona 2,5-layer jacket

Adidas bola odjakživa športová značka, všetci ju ale donedávna skôr spájali s aktivitami ako je beh, futbal, tenis, fitness a podobne. No v posledných rokoch čoraz hlbšie preniká do sveta outdooru. A musím skonštatovať, že celkom úspešne. Do rúk sa mi tentoraz dostala ľahká hardshelová bunda Cocona 2,5-layer jacket z outdoorovej kolekcie, ktorú vedie spomínaný výrobca pod označením Terrex. Priznám sa že pri prvom kontakte s bundou vo mne nevzbudila dôveru v to, že spĺňa také parametre, ktoré má mať oblečenie tohto charakteru. Výrobca určuje jej použitie na ťažký tréning vo vetre, daždi, v nečase. V oficiálnom popise sa spomína technológia Cocona®, ktorá používa aktívny karbón pri odvádzaní tepla, vlhkosti a zápachu pri akokoľvek intenzívnej aktivite a zároveň zabezpečuje dostatočný tepelný komfort a nepremokavosť. Nuž, trúfalé tvrdenia v dobe všakovakých osvedčených membrán a technológií.

            Pri prvom pohľade určite zaujme veľkosť kapucne. I podľa vyjadrenia výrobcu je kapucňa vhodná aj na nosenie na horolezeckej prilbe, čo mám odskúšané a môžem konštatovať, že sa pod ňu pokojne zmestí aj robotnícka prilba, no vďaka zadnému systému sťahovania ju je možné prispôsobiť akejkoľvek veľkosti. Nie je problém so stabilitou kapucne ani na holej hlave. Veľký predný šilt nie je prekážkou, hoci by sa to na prvý pohľad tak zdalo. Trochu ma potrápil systém sťahovania goliera, nakoľko som nevedel nájsť ovládacie prvky. Tie sú lišiacky neviditeľne umiestnené priamo v golieri na bočných stranách. Trochu zvláštne ovládanie, ale zvykol som si veľmi rýchlo, kde mám siahnuť, aby som si povolil, alebo pritiahol golier okolo krku (áno aj pri priťahovaní je potrebné pridržiavať manipulačné západky sťahovacej šnúrky, čo je trochu na obtiaž). Golier siaha naozaj vysoko, takže je vhodný aj pre dlhokrkých, mne dosahoval až nad nos. Dá sa našťastie šikovne stiahnuť, prípadne prehnúť smerom dovnútra, pokiaľ chce mať človek väčšiu ventiláciu.

Zips má dostatočné krytie, jazdí ľahko a na jeho spodnej strane je ešte zaisťovací cvok, ktorý som ani nepoužíval. Pod pazuchami sú vetracie otvory na zips dostatočnej veľkosti, zvnútra prešité úzkou páskou, aby sa pri odzipsovaní neotvárali až príliš. Hneď vedľa vetracích otvorov sú priestranné vonkajšie vačky, takisto uzatvárateľné zipsom. Sú umiestnené poriadne vysoko, až tak, že som si na ne musel zvykať. Nestalo sa raz, že som siahol do prázdna. Avšak tento počiatočný diskomfort je vykúpený fantastickým prístupom do vreciek v prípade zapnutého bedrového pásu na ruksaku, alebo nasadeného sedacieho úväzu. Rukávy sú dostatočne dlhé a voľné, umožňujúce všestranný pohyb. Napokon, výrobca deklaruje použitie technológie s názvom Formotion®, pri ktorej má oblečenie kopírovať pohyb tela a človek nemá pociťovať žiadne obmedzenia. V tomto prípade sa im to podarilo dokonale. Ani pri stiahnutých rukávoch (na ich koncoch sú sťahovacie manžety na suchý zips) som nemal problém vykonávať akýkoľvek pohyb.

Bunda sa dá stiahnuť ešte aj na bedrách, takže sa dá kompletne od hora až po spodok uzavrieť. Je veľmi dobre zbaliteľná, priam sa núka možnosť ju baliť do vlastnej kapucne. Pri vážení na kuchynskej váhe som dospel k hmotnosti 416 g (veľkosť „M“).

            Cocona jacket som vyskúšal pri rôznych aktivitách, ako bola jesenná a zimná turistika, horský, ale aj rovinatý beh. Na túrach sa osvedčila ako posledná vrstva, kedy ma naozaj ochránila aj pred mrazivým vetrom. Materiál (100 % polyester) je vetruodolný a nemal som v nej problém aj chvíľu postáť v chladnejšom počasí. Samozrejme na dlhšie ničnerobenie v chlade to už chce ďalšiu vrstvu. Čo sa týka zrážok, zažil som len mierne prehánky, ktorým sa bunda vysmiala. Nakoľko dokáže vzdorovať silným dažďom, neviem posúdiť. Komfort nosenia je ale neprekonateľný. Pokiaľ si človek správne personalizuje (nastaví podľa seba) kapucňu a golier, naozaj sa z neho môže stať jedna veľká nedobytná kukla. Prístup do vreciek bol s nasadeným ruksakom bezproblémový. Pri akomkoľvek pohybe bunda vždy držala na svojom mieste, nevyťahovala sa, neotáčala, ani sa inak otravne nechovala. Poriadne som jej však dal zabrať až pri mojich výbehoch. Musel som si trochu počkať na mrazy a vietor, nakoľko nie som v plusových teplotách zvyknutý behať v bunde, ale stálo to za to. Tepelný komfort, odvádzanie potu a pohybový priestor boli fantastické. Neviem ako to páni a dámy z Adidasu urobili, ale nikdy som sa nevrátil z behu s mokrou vnútornou stranou bundy. To sa mi ešte so žiadnou bežeckou bundou nestalo. Naschvál som ju nechal tak a behal som v nej niekoľko dní po sebe, no po zápachu ani stopy (pre istotu som to dal otestovať aj smradocitlivým čuchom mojej manželky). Na tom uhlíku asi predsa len niečo bude. Bunda v mrazoch, vetre, v snežení fungovala presne ako má a neukázala ani jednu slabinu. Svojim dizajnom sa myslím nestratí ani v uliciach mesta pri obyčajných prechádzkach. Po počiatočných krivých pohľadoch sa jej musím ospravedlniť a sňať klobúk pred vývojármi tejto poprednej spoločnosti za dobre odvedenú prácu.

sťahovanie kapucne

váha: 416 g (veľkosť „M“)

páči sa mi: dobre riešená kapucňa a bočné vrecká, výborné funkčné vlastnosti, stabilita a neobmedzovanie pri pohybe

nepáči sa mi: nutnosť použitia oboch rúk pri uťahovaní goliera, trochu zbytočne vysoký golier, cena