Čelovka Silva trail runner II USB

Veľmi ma potešila možnosť vyskúšať túto novinku od švédskeho výrobcu kvalitných svietidiel SILVA. Na jeseň je čoraz menej denného svetla, nočné výbehy do prírody, ako i po meste sa stávajú čoraz častejšou realitou a tak som čelovku počas mojich tréningov podrobil intenzívnej záťaži, aby som zistil, čo sa v nej skrýva.

Popis:

Produkt sa dodáva v kompaktnej papierovej krabičke. Po otvorení nastalo menšie prekvapenie, keď sa okrem prístroja v balení nenachádza nič iné, ani nabíjačka, ani návod na obsluhu. Avšak následne som pochopil, že návod je v tomto prípade úplne zbytočný, nakoľko čelovka je naozaj blbuvzdorná a všetky ostatné potrebné údaje sú napísané na povrchu balenia. Nabíjačka by bola asi tiež zbytočným mrhaním životného prostredia, nakoľko sa čelovka dobíja pomocou mikro USB konektora, s ktorého dostupnosťou nemôže byť v dnešných časoch problém.

V prvých momentoch ma zaujal relatívne malý predný člen so svietidlom s dvomi LED diódami. Vypínač sa nachádza na jeho boku, pre pravákov sa dobre ovláda ukazovákom pravej ruky a ľavákom bude asi skôr vyhovovať ovládanie palcom ľavej ruky. Prístroj sa na nič nehrá, nemá žiadne prehnané funkcie, programovanie, zoomovanie, ani iné vychytávky, aké teraz letia a úspešne motajú hlavu všetkým užívateľom, ktorí si len jednoducho chcú posvietiť na cestu. Po stlačení spínača sa vždy zapne do najsilnejšieho módu (140 lumenov):

po jeho následnom stlačení sa prepne do menej výkonného módu:

Ak spínač stlačíme ešte raz, prepne sa znovu na silnejšiu svietivosť. Pre vypnutie čelovky je potrebné spínač stlačiť na dlhšiu dobu (cca 2 s), následne sa dióda prepne zhruba na 3 sekundy na slabo zelenú a potom zhasne. Pokiaľ spínač podržíme dlhšiu dobu (cca 2 s) keď je čelovka vypnutá, zapne sa stroboskopický mód, ktorý som s obľubou používal na upozornenie protiidúcich cyklistov, ktorí sa domnievali, že ich stroboskopické disko na bajkoch je pre mňa príjemné spestrenie behu.

Predný člen svietidla je zo zadnej strany (priliehajúcej k hlave) vybavený plastovou výstužou, ktorá má zabezpečovať pohodlné priľnutie k čelu používateľa. Z vlastného prístroja vedie kábel do zadnej časti, kde je umiestnený akumulátor v šikovnom čiernom nylonovom puzdre. Puzdro je uchytené o popruh pomocou suchého zipsu, takže je ľahko demontovateľné. Kábel je „pružinovo“ stočený, takže netvorí prekážku pri nastavovaní popruhu na potrebnú veľkosť podľa obvodu hlavy. Táto funkcia je zabezpečená jednoduchým známym systémom plastovej pracky. Avšak ak by sme chceli nosiť akumulátor niekde v oblasti pása, je vhodné si zohnať dlhší napájací kábel (ktorý je samozrejme demontovateľný).

Akumulátor o kapacite 1800 mA je, ako už z názvu vyplýva, nabíjateľný pomocou akejkoľvek nabíjačky s koncovkou mikro USB. Po zapojení nabíjačky začne na vrchnej časti akumulátora svietiť nenápadné červené svetlo, ktoré sa po nabití (cca 4 hodiny po úplnom vybití) zmení na zelené. Je trochu na škodu, že výrobca neosadil zadný kryt akumulátora blikajúcou červenou diódou pre zabezpečenie viditeľnosti bežca zozadu.

Praktické skúsenosti:

S čelovkou som mal možnosť nabehať stovky kilometrov, ako v úplnej tme, tak aj v šere, mraze, daždi (certifikát IPX6), či v hmle. V ani jednom prípade mi nepripravila krušné chvíle, vždy odviedla 100%-nú prácu, aká sa od nej očakávala a preto ako jej prioritnú vlastnosť by som vyzdvihol spoľahlivosť. V silnejšom móde dokonca mierne prekračovala deklarovanú životnosť 4 hodiny a i potom nezhasla ako fakľa, vybíjanie akumulátora sa prejavovalo pozvoľným znižovaním intenzity svietenia. Tento fakt je veľmi dôležitý, nakoľko už mám skúsenosti s inými čelovkami, ktoré bez varovania zhasli, čo nie je najmä v teréne nič príjemné. Pri klasických večerných alebo nočných behoch v menej náročnom teréne úplne postačuje slabší mód svietenia, kde sa dajú bez problémov rozoznať nerovnosti alebo prekážky. Silnejší mód som používal najmä v neprehľadnom teréne, alebo v prípadoch kedy som sa potreboval orientovať a hľadať napríklad turistické značky na stromoch. Postačujúci dosvit som odhadoval niekde okolo 50 m. Stred svetelného kužeľa som mal nastavený na cca 2 metre pred seba, pričom systém nazvaný výrobcom „Inteligent light“ zabezpečoval dostatočnú svietivosť na bod, kde bol kužeľ zamierený a rovnako aj dostatočné osvetlenie širšieho okolia pre zabezpečenie periférneho videnia. Veľmi som ocenil plynulý spôsob nastavovania sklonu predného člena, ktorý nie je riešený „skokovo“ ako pri niektorých druhoch čeloviek.

Po nastavení správnej dĺžky elastického popruhu svietidlo neskáče, neposúva sa, nešmýka sa a neprekáža. Po zhruba 10 minútach behu som so železnou pravidelnosťou úplne zabudol, že mám niečo na hlave. Prístroj je veľmi ľahký (130 g aj s akumulátorom) a to, čoho som sa obával, že akumulátor bude pri behu skákať a udierať ma do zátylku hlavy sa nedialo ani pri rýchlejších zbehoch. Rovnako dobre drží aj na čiapke či šatke. Plastový segment priliehajúci k čelu je primerane zakrivený, takže jediné prirovnanie aké mi doposiaľ napadlo je to o zadnej časti bábätka a nočníku :).

Záver:

Moje nočné behy prírodou boli v posledných dňoch obohatené o veľký komfort, spoľahlivosť a dostatočný výkon v podobe čelovky Silva trail runner II USB. Intuitívne ovládanie a absencia rušivých vplyvov pri rýchlom pohybe z nej robia vhodného spoločníka aj na bežecké podujatia s prívlastkom „ultra“, ale viem si jej využitie bez problémov predstaviť i na bežkách, horskom bicykli, turistike, alebo iných outdoorových aktivitách, kde je posvietenie si na cestu podmienkou pre dokonalý zážitok z pohybu mimo civilizácie.

Páči sa mi:

Nízka hmotnosť, intuitívne ovládanie, komfort nosenia

Nepáči sa mi:

Absencia náhradného dlhšieho napájacieho kábla  balení, absencia blikajúceho červeného svetla v zadnej časti čelovky